Kolacja – jaka powinna być?

Błędne przekonanie, że nie należy jeść kolacji lub że należy jeść ją o godzinie 18 sprawia, że wiele osób boi się tego posiłku. Tak długa przerwa w jedzeniu może jednak srogo kosztować, kiedy organizm nie będzie miał energii do działania czy zacznie magazynować tłuszcz w obawie przed tym, że nie dostanie więcej jedzenia.
Kolacja jest więc bardzo ważnym posiłkiem, jednak należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, ostatni posiłek należy jeść 2-3 godziny przed snem. Dzięki temu przerwa między posiłkami będzie optymalna, organizm zdąży strawić kolację przed snem, więc nie będzie problemów z zaśnięciem. Kolacja powinna być jednak lekkostrawna, w przeciwnym razie może okazać się, że sen nie jest najlepszy.
Na kolację spożywać warto głównie białko i warzywa, które szybko zostaną strawione i nie zamienią się w tłuszcz. Dobrze sprawdzi się na przykład chuda ryba czy kurczak albo twaróg lub serek wiejski z warzywami. Do tego dobrać warto długo parzoną zieloną herbatę lub prawdziwe kakao z mlekiem – na dobry sen.