Tłuszcze trans – gdzie się znajdują?

Nienasycone kwasy tłuszczowe typu trans są bardzo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia, powodując nie tylko nadwagę i otyłość, ale także wiele chorób, między innymi: niepłodność, cukrzycę typu drugiego, udar mózgu, zawał serca czy chorobę niedokrwienną serca. Jest to jeden z niebezpieczniejszych składników, które znajdują się w pożywieniu i warto wiedzieć, czego unikać.
Tłuszcze trans znajdują się w produktach naturalnych (np. mleku czy maśle), jak i przetworzonych. Warto wiedzieć, że to te przetworzone są niebezpieczne i to one zagrażają naszemu zdrowiu. Nie należy rezygnować więc z mleka czy innych produktów zwierzęcych. Niebezpieczne tłuszcze trans znajdują się przede wszystkim w słonych przekąskach (szczególnie chipsach), fast-foodach (także mrożonych) czy starym, użytym już minimum raz oleju.
Warto więc unikać miejsc, w których na jednym oleju jedzenie smażone jest kilka razy, w domu także należy wymieniać olej przy każdym użyciu. Ważne, by nie przypalić tłuszczu (najłatwiej o to w przypadku masła).