Wiele osób twierdzi, że im więcej wody wypijemy, tym lepiej dla naszego zdrowia. Nie jest to do końca prawdą. Pochłanianie zbyt dużej ilości płynów, czyli od sześciu do nawet dziesięciu litrów na dzień, może powodować hiponatremię – niedobór sodu. Ten z kolei stanowi przyczynę szybkiego wzrostu ciśnienia, co z kolei grozi obrzękiem mózgu. Pijmy zatem z umiarem, najlepiej często i małymi łykami. Duża ilość wody wypita bez żadnej przerwy wypłukuje elektrolity.
Trzeba pamiętać o piciu wtedy, gdy nie czujemy jeszcze pragnienia. Uczucie pragnienia jest bowiem pierwszym symptomem odwodnienia, do którego nie wolno dopuścić. Nie „nawadniamy się” w trakcie posiłków. Znacznie korzystniejsze będzie wypicie wody dziesięć minut przed i dziesięć minut po posiłku.
Woda znajduje się nie tylko w zupach, ale i w owocach, warzywach, pieczywie i mięsie. Jeżeli nie jesteśmy w stanie pić czystej wody, z powodzeniem można zastąpić ją izotonikami, ale, co ważne, przyrządzonymi samodzielnie, gdyż te zakupione zawierają mnóstwo węglowodanów.